Historie vinařství U Mlýnků

Počátek vinařské stopy nynějšího Vinařského dvora U Mlýnků nalezneme už roce 1945, kdy Matěj Svoboda (praděd Filipa Mlýnka) začíná hospodařit na 6 hektarech viničních ploch v Dolních Dunajovicích, na kterých pěstuje především odrůdy Ryzlink vlašský a Veltlínské zelené. Při znárodnění jsou mu vinohrady odebrány a Matěj Svoboda se stává zemědělským dělníkem Družstevního podniku Mikulov, v němž pracuje až do své smrti.

Jeho syn Miroslav Svoboda navázal na rodinnou tradici a pracoval ve Vinařských závodech Mikulov jako vinařský technik. Během let se vypracoval až na nejuznávanějšího sklepmistra závodu a nakonec v letech 1974 –1990 zastával funkci ředitele Vinařského střediska Dolní Dunajovice.

Po změně společenských poměrů v roce 1989 dochází k navrácení rodinných vinic a Miroslav Svoboda zakládá Vinařství Matěje Svobody. Miroslav Svoboda měl svým osobním vzorem nemalý vliv na to, že se jeho vnuk Filip Mlýnek rozhodl pokračovat v rodinné tradici a začal studovat Vinařskou školu ve Valticích.

Nejmladší článek rodinného vinařského klanu, Filip Mlýnek, po absolvování odborné školy v roce 2001 míří za hranice, kde nastupuje na 30 měsíční praxi v německém Vinařství Franz Kincler. Po návratu z Německa Filip nastupuje do Vinařství Michlovský, odkud po roce odchází za nabídkou funkce hlavního enologa do Vinařství Mikrosvín Dolní Dunajovice, kde dosahuje svých prvních cenných vinařských úspěchů. V tomto období souběžně se svým otcem Zdeňkem začíná Filip budovat nové moderní vinařské zázemí pro Vinařský dvůr U Mlýnků,založený jeho otcem už v roce 1999, který od roku 2006 začíná Filip osobně řídit a vyrábět vína tohoto rodinného vinařství.

Takřka záhy se začínají dostavovat nemalé úspěchy, a to nejen na místních a republikových soutěžích, ale i na mezinárodním poli. Příkladem těchto mezinárodních úspěchů může být zisk Zlaté medaile na Světové výstavě na Sicílii za Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2006, viniční trať Liščí vrch. V roce 2008 Filip Mlýnek dostává zajímavou nabídku a nastupuje jako enolog do perspektivního mikulovského Vinařství Volařík, kterému svou prací výraznou měrou dopomáhá k získání titulu Vinařství roku 2011. Souběžně však pokračuje i další rozvoj Vinařského dvora U Mlýnků. Vína z Vinařského dvora U Mlýnků se vyrábí pouze v malých šaržích a jsou tak poměrně vzácná.

Jejich konzumace spojená s prohlídkou historického sklepa, o němž lze dohledat zmínky v historických pramenech již od roku 1647, a s posezením v jeho nádherných prostorách si již získaly řadu příznivců, české celebrity nevyjímaje. Tak také došlo, díky moderátorovi Janu Rosákovi a zpěvákovi Stanislavu Hložkovi, k inspirujícímu setkání Zdeňka Mlýnka s akademickým malířem Kristiánem Kodetem, který si vína jeho syna Filipa tak oblíbil, že se rozhodl svěřit své umění vinným etiketám kompletní ročníkové produkce Vinařského dvora U Mlýnků 2010. Tyto etikety pak byly slavnostně pokřtěny v pražské Pálavské vinárně 4. října 2011. Právě Pálavská vinárna (www.palavskavinarna.cz) je kromě dunajovického Vinařského dvora U Mlýnků jediným výhradním prodejcem vín tohoto rodinného vinařství.